רווחה נפשית

 אתה יכול לעזור לעצמך להרגע דרך פעולות שונות וביניהן:

 • נשימות, הרפיה ומדיטציה – ראה לשונית "הרגעה".
   

 • שינוי מחשבתי - נסה לשים לב למשפטים שאתה אומר לעצמך, ולאתר את אלו ה"מלחיצנים". במידה וניתן להחליף אותם במשפטים יותר מיטיבים (אפילו מעט יותר מיטיבים) – זה עדיף. עוד על שינוי קוגנטיבי
   

 • שינוי התנהגותי - נסה לשים לב לפעולות שאתה עושה במהלך יום בעקבות המצב. האם אתה בודק שוב ושוב עדכונים, חדשות, וקבוצות? הדבר מעורר חרדה ואינו מומלץ. קבע לעצמך מינון מופחת של צריכת מדיה (במידה וניתן – הפחת לפעם ביום). בנוסף, השתדל לקבל את העדכונים שלך ממקורות מוסמכים. פייק ניוז, או אפילו חדשות מהימנות כשהן נאמרות באופן מלחיץ – יכולות להשפיע לרעה.
   

 • שמירה על חיי חברה. אנחנו יצורים חברתיים. מחקרים מראים על החשיבות של קשרים לבריאות הפיזית והנפשית שלנו. נסו לחשוב על מי ממכריכם יכול להוות השפעה חיובית עליכם. נסו ליזום קשר עם אנשים אלו, גם אם חלקם מכרים רחוקים ולא תתפתח שיחה ארוכה. גם אם אתם בבידוד, בעולם של היום אפשר להיות בקשר בלי להפגש פיסית. שיחות וידיאו, או הודעות כתובות הם חשובות ומשפיעות! שימו לב לנסות ולהתעניין ולפתח שיחה שאינה קשורה בהכרח לקורונה. חשוב לזכור כי מה שקורה עכשיו הינו רק חלק קטן ממך ומהחיים שלך.
   

 • חייה בהווה. כאן ועכשיו! הסתכל סביבך. הקדש תשומת לב לחושים. מה אתה רואה? שומע? מריח? זה המציאות. הדאגה היא עתידית, הזכרונות הם בעבר. אתה נמצא בהווה. ברגע הזה. אמור לעצמך את זה כמה פעמים ביום.
   

 • נצל את הזמן. תמיד רצית ללמוד ספרדית? מעניין אותך האם אפשר להכין קרח בטמפרטורת החדר? במידה ומצאתם את עצמכם בבידוד, אפשר לנסות להכין רשימה של דברים שרציתם לעשות, ולא הספקתם. לימודי שפה, מדע פופולרי, ללמוד popping (סוג של ריקוד), לימודי פיזיקה או בניית ציפורניים – זה הזמן להתחיל.. יו טיוב או אפליקציות כמו זו של מכון דוידסון יסייעו לכם להגיע לשם.
   

 • נסה לעסוק בפעילויות מיטיבות: בזמני מצוקה, פעילות יכולה לעזור ולשמור עלינו מההשפעה של תחושות קשות. בין אם מדובר בפעילות שרק אתה תדע עליה, או פעילות המערבת אחרים, פעילות עבור עצמך או עבור הזולת – תוכל להרגיש תחושות של משמעות. לכתוב פוסט על החוויה שלך, למיין תמונות ולהרכיב אלבום דיגיטלי, לסייע לשכנה עם הילדים – תהיו יצירתיים עם הזמן שלכם. בדומה, ישנן אפליקציות ואתרים המאפשרים לכם לתרום לאחר - דוגמת Be my eyes (שבה אנשים רואים מסייעים לעוורים "לראות" או לקרא את מה שמולם).
   

 • שמירה על שגרה: נסו לשמור כמה שניתן על שגרת החיים והיום. כאשר לא ניתן לעשות זאת - הרכיבו לעצמכם שגרה חדשה, גם אם היא תהייה זמנית.
   

זכור, לא משנה איפה אתה היום, התחל לבצע צעדים קטנים, שבאים בקלות ואינם מאיימים. לאחר שתתרגל לפעולות אלו, תוכל להתקדם לפעולות נוספות. חזק את עצמך על הצלחות, גם אם הן "קטנות", וגם אם לא הצלחת, דע שיש עליות וירידות בכל דרך. השתדל להמנע מביקורת ושיפוט. היה סבלני עם עצמך. לאט לאט עוד תגיע רחוק. במידה ואתה מרגיש מצוקה שהיא מעבר למה שנח לך לחיות עימה, או שקשה לך להתגבר על החרדה בעצמך, אל תהסס לפנות לתמיכה נפשית.

אתר זה נבנה ע"י צוות של עובדים סוציאלים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים שרוצים לאפשר גישה לעזרה למי שחווה מצוקה נפשית בשל משבר הקורונה העולמי. כדי שנדע אם השימוש באתר יעיל עבורכם, נבקש שתענו על סקר קצר המשמש למטרות מחקר.